Pokusy na jedzenie

5 porad jak walczyć z pokusami

Wilczy głód może przytrafić się każdemu. Szczególnie dla osób na diecie pragnienie jedzenia jest prawdziwym wyzwaniem dla siły woli. To jeden z największych powodów, dla których ludzie mają problemy z odchudzaniem się i utrzymaniem wagi. Możesz ćwiczyć na wiele sposobów i nie widzieć żadnych wyników, jeśli nie możesz powstrzymać się przed sięgnięciem do słoika z ciastkami, torebki z frytkami lub pudełka z pizzą. Jednak niezwykle trudno jest pozostać obojętnym, gdy pokusy na wszystko, co nie jest zdrowe, czekają na Ciebie na każdym kroku. Na szczęście mamy 5 niezwykle przydatnych porad i wskazówek, które pomogą Ci oprzeć się kalorycznej przekąsce lub posiłkowi:

 

  1. Pij wodę

Twój umysł może z Tobą pogrywać. Czasami mili głód z pragnieniem. Jeśli poczujesz nagły apetyt na konkretną żywność, spróbuj wypić dużą szklankę wody i poczekaj kilka minut. Może się okazać, że zachcianka zanika, ponieważ Twoje ciało było tylko spragnione.

  1. Odetnij się

Chęć jedzenia spowodowana nudą, lękiem lub innymi emocjami wymaga podjęcia działań. Kiedy poczujesz nagłą chęć jedzenia, spróbuj się od niej oddalić. Na przykład weź szybki prysznic lub wyjdź na spacer. Zadzwoń do przyjaciela, pooglądaj sklepowe wystawy, posłuchaj muzyki lub poczytaj książkę – wszystko, co zajmie Twój umysł czymś innym. Zmiana myśli i otoczenia może Ci pomóc utrzymać samokontrolę.

 

  1. Planuj swoje posiłki

Jeśli to możliwe, zaplanuj posiłki na cały dzień lub tydzień (rozważ przygotowanie posiłków). Wiedząc, kiedy i co masz zamiar jeść, eliminujesz czynnik spontaniczności i niepewności. Jeśli nie musisz myśleć o tym, co zjesz na następny posiłek, będziesz mniej skłonny do kompulsywnych, impulsywnych i niezdrowych wyborów i rzadziej doświadczysz głodu. 4. Unikaj przegłodzenia

Głód jest jednym z największych powodów, dla których odczuwamy zachcianki. Aby uniknąć skrajnego głodu, regularnie jedz i miej pod ręką zdrowe przekąski. Bądź przygotowany, aby unikać długich okresów głodu. Szczególnie ważne jest, by nie robić zakupów spożywczych, gdy jesteśmy głodni! Takie zakupy są pożywką dla wszelkich pokus. Po pierwsze, dają łatwy dostęp do niemal każdego jedzenia, o którym tylko można pomyśleć. Po drugie, supermarkety zazwyczaj umieszczają niezdrową żywność na wysokości wzroku. Aby uniknąć impulsywnego kupowania, wybieraj się do sklepu tylko wtedy, gdy jesteś najedzony i masz przygotowaną listę zakupów.

 

  1. Unikaj stresu i zmęczenia

Apetyt jest w dużym stopniu regulowany przez hormony, które zmieniają się w ciągu dnia. Stres i brak snu zaburzają równowagę hormonalną organizmu i mogą prowadzić do słabszej regulacji apetytu i silnych zachcianek. Spróbuj zminimalizować stres w swoim otoczeniu poprzez planowanie z wyprzedzeniem, medytację czy ogólne zwolnienie tempa. Zapewniaj sobie również dobry sen.